Jesteś tutaj: Start / Działamy / Biblioteka

Biblioteka szkolna w budynku przy ul Wilcza 4

jest czynna od poniedziałku do środy

w godzinach: 7.45 do 13.45

w czwartek: 7.45- 14.45

w piątek: 7.45-12.45

e-mail: biblioteka(@)sp6-brzegdolny.eu

Biblioteka posiada wypożyczalnię, czytelnię oraz osobną czytelnię dla klas I-III. Czytelnia dla młodszych czytelników wyposażona jest w odpowiednie meble, kanapę, nową wykładzinę, na której leżąc, siedząc można czytać, relaksować się i odpocząć od zgiełku szkoły.

Bazę biblioteki stanowią:

- ponad 11 000 egzemplarzy książek , 636 broszur i 4258 podręczników,

- zbiory audiowizualne -180,

- 4 komputery multimedialne ze stałym łączem internetowym,

- programy multimedialne,

- program dla bibliotek „Mol NET+”.

- Katalog Online - Katalog online - biblioteka szkolna

Czytelnia to sala z 8 miejscami czytelniczymi, bogatym księgozbiorem podręcznym i czasopismami. W czytelni, w ciszy i spokoju można odrobić pracę domową i przygotować się do lekcji, korzystając z albumów, czasopism, wydawnictw informacyjnych (słowników, poradników i encyklopedii), książkowych i multimedialnych.

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się serie wydawnicze: „Tajemnice zwierząt”, „Świat bez tajemnic”, „Co i jak”, „Patrzę podziwiam, poznaję”, „Tak żyli ludzie”, „Znaki czasu”, „200 pytań i odpowiedzi” itp. oraz czasopisma: „Victor Junior”, „ Przyroda Polska”, „Młody technik”, „Kumpel” , „Świerszczyk” i „Abecadło” .

W zbiorach biblioteki znajduje się literatura fachowa dla nauczycieli i rodziców (metodyczna, pedagogiczna i psychologiczna).

Inne działania biblioteki:

-indywidualna praca z uczniem,

-pomoc w organizowaniu lekcji przedmiotowych ,

-konkursy czytelnicze np. „”Co kryją tajemnice...”, „Piątka z Zakątka i…” i inne,

-zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu „Czytam sobie w bibliotece”,

-realizacja programu wspierającego „Czytam i rozumiem”,

-realizacja programu profilaktycznego „Muminki w drodze do dojrzałości”,

-realizacja programów wspierających zainteresowania: „Otwórz książkę –otwórz świat”- edycja 2010 r. ; „Biblioteka-tam ciekawy świat na ciebie czeka”, „Oddzielnie ale razem, szlakiem bibliotek-Spotkanie z książką w naszym mieście” -edycja 2012r. ; „Poezjo gdzie jesteś?”-2013/2014 r.,

- realizacja ogólnopolskich programów rozwijających czytelnictwo np.: „Jak nie czytam ,jak czytam”-edycja 2016 r. 2017r. , organizowanie kiermaszów książek,

-uczestniczenie w konferencjach i warsztatach samokształceniowych.

Dobre rady dla czytelnika

1. Korzystanie z biblioteki jest twoim prawem –nie obowiązkiem.

2.Zasady korzystania ze zbiorów znajdziesz w regulaminie.

3. Przestrzeganie go i kulturalne zachowanie pozwolą na pracę w miłej i przyjaznej atmosferze.

4.Gromadzone zbiory pomogą Ci w nauce i samokształceniu.

6. Zapraszam do korzystania ze zbiorów biblioteki i deklaruję pomoc w poszukiwaniu potrzebnych materiałów.

7. Zbiory biblioteki ułożone są według działów np. L- lektury, B- baśnie, legendy, podania, Ob-powieści i opowiadania obyczajowe.

Warsztat informacyjny biblioteki

-księgozbiór podręczny -czytelnia

-stanowiska internetowe w czytelni,

-katalog komputerowy : alfabetyczny, tytułowy ,rzeczowy, przedmiotowy (w opracowaniu).

Od maja 2007 roku księgozbiór biblioteki systematycznie, retrospektywnie i na bieżąco opracowywany jest w systemie komputerowym MOL Optivum .Celem jest stworzenie rzetelnego katalogu odzwierciedlającego zasoby biblioteki-podstawowego źródła informacji dla czytelników, warunkującego funkcjonowanie biblioteki jako nowoczesnej pracowni informacyjnej

Biblioteka pracuje zgodnie ze „Statutem Szkoły” oraz według opracowanych regulaminów: regulamin wypożyczalni, regulamin czytelni i pracowni ICIM, regulamin korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników.

Przejdź do - Bicie rekordu czytania w jednym momencie
26 czerwca 2018

Bicie rekordu czytania w jednym momencie

8 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie.

Biblioteki, będące organizatorami akcji, udowodniły, że uczniowie chcą czytać. Wspólnie stworzyliśmy masową akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę, dzięki której pokazano dorosłym, jak się czyta w młodym pokoleniu.

Ewa Matysek-Bursztynowicz
Czytaj więcej o: Bicie rekordu czytania w jednym momencie