Z ŻYCIA NASZEJ SZKOŁY

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

"Spotkanie z poezją"

Spotkanie z poezją

-----------------------------------------------

Od książki do planszy

Wyniki konkursu szkolnego

Konkurs adresowany był do uczniów klas IV- VI Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu Dolnym. Należało stworzyć grę planszową na motywach wybranej lektury. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania zarówno książkami, jak i grami planszowymi oraz promocja czytelnictwa.

Nauczyciele języka polskiego otrzymali kilkanaście ciekawych gier. Uczestnicy udowodnili, że mają bujną wyobraźnię i są kreatywni. Wybór zwycięzców był trudny. Po długich naradach ustalono, że zwycięską pracą jest gra Julity Pawlickiej (klasa IVa). Drugie miejsce zajęła planszówka Jana Kubickiego (klasa VIc). Trzecie miejsce ex aequo wywalczyli: Martyna Kij i Weronika Kuśnierz (klasa Vb -praca zespołowa) oraz Antoni Paszek (klasa IVa).

Jury wyróżniło także gry: Aleksandry Ptasznik, Karoliny Cirki (praca zespołowa - kl. Vb) i Darii Nowotyńskiej (kl.Va)

 

----------------------------------------------

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

O konkursach „ Tydzień wiedzy o autyzmie”

Wyniki konkursu

----------------------------------------------

„Pierwszy Dzień  Wiosny w SP6”

            Dnia 21.03.17 r o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej  nr 6 imienia Mikołaja Kopernika w Brzegu Dolnym  odbył się apel z okazji "Pierwszego Dnia Wiosny". Organizatorami byli Emilia Janik, Monika Klijewska oraz Ewa Bursztynowicz. W przedstawieniach uczestniczyły dzieci  z klasy IIIA, IIIB oraz dzieci z koła bibliotecznego.


            Na wstępie konferansjer przywitał gości oraz oddał głos Dyrekcji Szkoły. Następnie wyjaśniono tradycje związane z dniem 21 marca i przystąpiono do części artystycznej. W pierwszym etapie zaprezentowana została sztuka pod tytułem "Pierwszy Dzień Wiosny" Efekty postępowania głównego bohatera wprowadziły wszystkich obecnych w wesoły nastrój. Po występie aktorzy zaśpiewali piosenkę "Wiosna" podczas, której rozdali kolorowe balony wybranym uczniom w celu zarówno integracyjnym jak i utożsamieniem się z barwnością pory roku. Kolejno dzieci zagrały przedstawienie pod tytułem " Czerwony Kapturek", po którym wspólnie z widownią zaśpiewano piosenkę "Zycie cudem jest". W ostatniej części grupa koła bibliotecznego zaprezentowała pantomimę do linii melodycznej "Indilli” zatytułowaną "Inni". Elementem wzbogacającym odczucia związane ze stanem samotności było przyciemnienie sali oraz dym wprowadzający w nastrój tajemniczości. Tą niezwykle wzruszającą sztuką zakończono część artystyczną. Ostatnim punktem spotkania było rozdanie dyplomów.

 

--------------------------------------------------------

„Pegazik 2017”

Recytatorskie popisy

W piątek 10 lutego 2017r. siódemka naszych recytatorów uczestniczyła w eliminacjach gminnych do Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Z trudną sztuka interpretacji poetyckiego słowa zmagali się laureaci eliminacji szkolnych: Aleksandra Wiśniewska, Apolonia Szumacher, Franciszek Szał, Mateusz Czarny, Kornelia Mamak, Zuzanna Różańska i Martyna Kij.

Wszyscy uczestnicy wykazali się wspaniałymi umiejętnościami aktorskimi: dykcją, interpretacją tekstu i jego zrozumieniem, a przede wszystkim dużą swobodą na scenie. Brak tremy? Nie, ona działała motywująco in dodawała skrzydeł. Z przyjemnością słuchało się dojrzałej interpretacji słów o miłości ojczyzny i artystycznego wyznania, że jest się „ziółkiem” wyróżniającym się spośród innych. Stare bajki Krasickiego zyskały całkiem nowy wymiar, a wiersz o wędrowaniu zachęcił do wyjścia na długi spacer. Wszyscy artyści zasłużyli na wielkie uznanie, a otrzymane brawa po prostu im się należały.

Nagrody i wyróżnienia otrzymały:

   Aleksandra Wiśniewska – II miejsce

   Apolonia Szumacher – wyróżnienie

   Kornelia Mamak – wyróżnienie

 

Z większością laureatów spotkamy się już niebawem podczas eliminacji powiatowych do „Pegazika”. Wtedy szersze grono odbiorców będzie mogło posłuchać mistrzów recytacji.

-----------------------------------------------------------------

KONKURSY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ.

       Na przełomie listopada i grudnia 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyły się konkursy czytelnicze.

     „Piątka z Zakątka i..” dla uczniów klas III oraz „ Co kryją Tajemnice?...”  dla klas IV i V.  Po intensywnych intelektualnych zmaganiach uczniowie zdobyli miejsca:

   -w konkursie „Co kryją Tajemnice?...”

 1. Chimowicz Maria kl.  IV b
 2. Różańska Zuzanna kl. IV c

  3.Drabik Amelia Ewa kl. IV c

 1. Jeziorna Wiktoria kl. IV b
 2. Czarny Julita kl. IV b
 3. Sowa Anżelika kl. IV c

  7.Jasińska Amelia  kl.  IV c

       Uczniowie otrzymali nagrody w postaci książek i lup-przyrządu wykorzystywanego przez tytułowych bohaterów serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai ”.

 

  -w konkursie „Piątka z Zakątka”

 1. Michalina Wiosna kl. III b
 2. Maciej Kij kl. III c
 3. Lena Kłapoć kl. III a
 4. Igor Sygiel kl. III a

       oraz Jędrzej Kędroń  kl. III c

  - wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe. 

               Organizator i uczestnicy dziękują Radzie Rodziców za częściowe ufundowanie nagród.

Organizator konkursów: nauczyciel bibliotekarz Ewa Bursztynowicz.

-----------------------------------------------------------

Konkurs recytatorski „Pegazik”

 

Eliminacje szkolne

 

        Dziewiętnaścioro uczniów stanęło w szranki w szkolnych eliminacjach konkursu recytatorskiego „Pegazik”, które odbyły się 27 stycznia w naszej szkole. Najlepsza okazała się Aleksandra Wiśniewska, która brawurowo powiedziała wiersz zatytułowany „Ziółko” Marii Terlikowskiej. Drugie miejsce jury przyznało Martynie Kij. Pięknie wyrecytowała utwór Danuty Wawiłow „Wędrówka”. Trzecie miejsce zdobyli ex aequo: Apolonia Szumacher oraz Mateusz Czarny. Na wyróżnienie zasłużyli też: Franciszek Szał, Zuzanna Różańska oraz Kornelia Mamak. Gratulujemy! Życzymy powodzenia w eliminacjach gminnych!

Marzena Gałka

Aleksandra Kucharska

 

-------------------------------------------------

ANDRZEJKOWE "DATKI DLA AGATKI"

Andrzejki

Darowizna dla Agatki

----------------------------------------------------------

Czytam, bo lubię

 

        To nie jest puste hasło! My naprawdę CzytaMy! Kto nie wierzy, niech spojrzy na tablicę na pierwszym piętrze. Polecamy tam książki, które nam się spodobały. Wśród nich znalazły się: „Przygody Mikołajka”, „Opowieści z Narnii” - kolejne części, „Hobbit, czyli tam i z powrotem” , „Harry Potter” i wiele, wiele innych.

        CzytaMY młodszym uczniom w świetlicy. Podczas pierwszego listopadowego spotkania prezentowaliśmy wiersze Juliana Tuwima.

 

        W bibliotece szkolnej nie tylko CzytaMy, ale również wystawiamy spektakl promujący czytanie pt.: „Księżniczka się nudzi”.

 

 

-------------------------------------------------------------

 

Dnia 8.11.2016 r. klasy 1-3 realizowały

program edukacyjny- „Śniadanie Daje Moc”.

         Celem Programu jest uświadomienie dziecku, jak ważne jest spożywanie śniadania i wyrobienie nawyku zdrowego odżywiania. Program propaguje 12 zasad zdrowego odżywiania.

       Tego dnia uczniowie klas młodszych zaprezentowali swoje kulinarne umiejętności. Na swoich talerzach wyczarowali kolorowe owocowo-warzywne obrazki. Na stole znalazły się owocowe szaszłyki, sałatki, pyszne surówki. Pojawiały się smakowite myszki, jeżyki. Talerze zapełniły się zabawnymi kanapkami przedstawiającymi Buźki. Nasi uczniowie okazali się bardzo pomysłowi.

W pracy pomagali im Rodzice. Efektem wspólnej zabawy była prezentacja przygotowana na stołach, gdzie można było podziwiać owocowe, warzywne i serowe cudeńka. Później nastąpiła oczekiwana degustacja i wręczenie nagrody.

Organizatorzy bardzo dziękują Komitetowi Rodzicielskiemu, który ufundował nagrody. 

Koordynator Programu

Monika Nowak

12 zasad zdrowego odżywania dla uczniów Według Instytutu Matki i Dziecka

 1. 1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.

2.Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.

3.Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

 1. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
 2. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
 3. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
 4. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.

8.Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.

 1. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
 2. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

11.Dobrą wodą gaś pragnienie.

 1. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

-----------------------------------------

KONKURS RÓŻAŃCOWY

Różaniec to skarb…

        Za nami cieszący się dużą popularnością konkurs różańcowy. Oceniana była kreatywność i estetyka wykonania.

      W konkursie wzięło udział 60 uczniów. Wszystkie prace uczniów zostały zaprezentowane na wystawie w kościele Chrystusa Króla. Zwycięzcą gratulujemy!

Grupy przedszkolne:

I miejsce: Aleksandra Sawczuk

II miejsce: Vanessa Rehm

III miejsce: Bartek Cyndrowski

Klasy I-III

I miejsce: Hanna Sapun – kl. 2c

II miejsce: Julia Derecka – kl. 2a

     Patryk Wszelaki – kl. 1a

III miejsce: Martyna Mogilińska – kl. 2d

      Amelia Czekała – kl. 3a

Klasy IV – VI

I miejsce: Zuzanna Bartosik – kl. 5b

II miejsce: Amelia Anna Drabik - kl. 4c

III miejsce: Lena Krzyszkowicz – kl. 4c

---------------------------------------------------------

7 października 2016 r. w czasie wizyty kanoniczej w Parafii Chrystusa Króla, gościł w naszej szkole Ksiądz Biskup Jacek Kiciński wraz z Księdzem Proboszczem Józefem Lubczyńskim.

        Spotkanie rozpoczęła Pani dyrektor Zofia Kupczak witając serdecznie czcigodnego gościa w imieniu całej społeczności szkolnej. Nie zabrakło również słowa powitania, które wygłosili przedstawiciele poszczególnych klas. Zarówno Pani dyrektor jak i uczniowie podkreślili, że wizyta Księdza biskupa w naszej szkole jest dla nas ważnym wydarzeniem i bardzo się z niej cieszymy. W dowód podziękowania uczniowie wręczyli Księdzu Biskupowi skromne kwiaty.

         Jego Ekscelencja wygłosił również dla zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów krótką katechezę, w której odwołał się do podstawowych prawd wiary i praktyki modlitwy. Zaznaczył, że miesiąc październik jest miesiącem różańcowym i do tej modlitwy zachęcał. Nie zabrakło również czasu na wspólną naukę wierszyka i śpiewu.

         Na koniec swojej wizyty Ksiądz Biskup udzielił nauczycielom i uczniom pasterskiego błogosławieństwa.

 

 

---------------------------------------------------------

BIJEMY REKORD
W RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO-ODDECHOWEJ.

          Dnia 17 października nasza szkoła po raz czwarty uczestniczyła w akcji próby bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Nasi uczniowie kolejny raz mogli zaprezentować swoją wiedzę zdobytą podczas szkoleń w programie: „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Bardzo dziękuję wszystkim Uczestnikom, Nauczycielom za aktywny udział w akcji.

Monika Nowak

 

------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------

DNIA 16.10.2014r. BIJEMY REKORD
W RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO-ODDECHOWEJ.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaprasza uczniów
do wspólnego ustanowienia rekordu w resuscytacji krążeniowo -oddechowej.
Całe wydarzenie odbędzie się 16 października 2014 roku o godzinie 12.00
i będzie trwało pół godziny
(w trakcie ustanawiania rekordu, dopuszczalne jest zmienianie się przy fantomie).
Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły
przystępują do bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Zapraszamy uczniów klas II-VI
do udziału w akcji.

Bicie rekordu rozpoczynamy
16 października o godz. 12.00 i kończymy o godz. 12.30 w Hali Sportowej OSIR.

Koordynator: Monika Nowak

----------------------------------------------------------------------------------------

XIV Dzień Papieski w SP nr 6w Brzegu Dolnym - Relacje
W piątek 10 października 2014 r. z okazji XIV Dnia Papieskiego,
odbył się apel dla uczniów naszej szkoły, pod hasłem:"Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie".
Uczniowie należący do Eucharystycznego Ruchu Młodych z klas: V A, VI B
przedstawili montaż słowno-muzyczny, ukazujący wartość świętości według Jana Pawła II.
Inscenizacja ukazywała również postać
Wielkiego Polaka -św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - arcybiskupa warszawskiego,
zesłanego w czasie powstania styczniowego w 1863 r,przez cara Aleksandra II na 20 lat wygnania do Jarosławia nad Wołgą.
W tym roku obchodzimy piątą rocznicę jego kanonizacji.
Uczniowie przypomnieli, że czasy współczesne wymagają od nas
odwagi stawania w obronie prawdy i patriotyzmu.
Jan Paweł II mówił do nas:
"Nie lękajcie się być świętymi nowego tysiąclecia!
Musicie od siebie wymagać nawet, gdyby inni od was nie wymagali".
Na zakończenie apelu uroczyście odśpiewano Barkę,
a uczennice klasy V A na cześć Jana Pawła II zatańczyły -„ WAKA WAKA”.
Inscenizacja została wystawiana także w Kościele Chrystusa Króla 12 X br.
Nad organizacją apelu czuwała
s. Anna W. ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
swoją pomocą przy wykonywaniu dekoracji służył ks. Mariusz W.

-----------------------------------------------------------------------------------

Dnia 26 września z okazji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych
w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Literowania „Spelling Bee”.
Wzięło w nim udział 24 uczniów z klas III-VI.
Jak zawsze, zadanie polegało na jak najszybszym przeliterowaniu po angielsku wylosowanego wyrazu.
Uczniowie rywalizowali ze sobą w swoich kategoriach wiekowych
oraz po raz pierwszy rozegrano kategorię „open”, w której każdy uczestnik,
bez względu na wiek i predyspozycje, mógł sprawdzić swoje umiejętności.
Nagrodę specjalną otrzymała w tym roku trzecioklasistka,
Amelia Zielińska, jedyna dziesięciolatka i rekordzistka pod względem uzyskanego czasu literowania.
Uczennica zdeklasowała wszystkich konkursowiczów niesamowitym czasem 4,06 sekund!
Gratulujemy!
Oto laureaci (począwszy od I miejsc) w poszczególnych kategoriach:
Kl. IV
Alicja Moroz – 4,81 sek.
Karol Judziński – 4,88 sek.
Wiktoria Sakałus – 8, 41 sek.
Kl. V
Dominika Tomczak – 6,33 sek.
Hubert Zbroja – 9,27 sek.
Wiktoria Zaremba – 25,79 sek.
Kl. VI
Karolina Adriańska – 4,54 sek.
Milena Chrabąszcz - 6,26 sek.
Nadia Romaniuk – 7,94 sek.
W kategorii „open” słodką nagrodę otrzymała Karolina Adriańska (VI a).
Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez Radę Rodziców nagrody
w postaci słowników polsko – angielskich, długopisów oraz pamiątkowych notesików.
Konkurs przebiegł w miłej atmosferze z zachowaniem zdrowej rywalizacji,
choć trema towarzysząca wielu uczestnikom dała o sobie znać…
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział, gratulujemy sukcesów i zachęcamy do uczestnictwa w konkursach.
Organizatorzy:
Dorota Judzińska – Szpyra
Tomasz Twaróg